Learn and practice Aptitude questions and answers with explanation for interview, competitive exam (Pariksha Corner )

Wednesday, August 24, 2022

A grocer purchased 2 kg. of rice at the rate of Rs.15 per kg. and 3 kg. of rice at the rate of Rs.13 per kg. At what price per kg. should he sell the mixture to earn 3313% profit on the cost price?

A grocer purchased 2 kg. of rice at the rate of Rs.15 per kg. and 3 kg. of rice at the rate of Rs.13 per kg. At what price per kg. should he sell the mixture to earn 3313% profit on the cost price?
ARs.28.00
BRs.20.00
CRs.18.40
DRs.17.40

Correct answer is: Rs.18.40

Explanation:

Mixture = 2 kg of rice at Rs.15/kg + 3 kg. of rice at Rs.13/kg
Total weight = 2 + 3 = 5 kg

Total cost price = (2×15)+(3×13)

= 30 + 39 = Rs.69
Cost price per kg of the mixture = 695 = Rs.13.80

Selling price to get 3313 % profit

=100+3313100 = Rs.13.80

=4003×100 = Rs.13.80

=43 = Rs.13.80

= Rs.18.40

Nithin
answered undefined

All Comments

Post your answers here:

Post

Related Posts:

Categories