Learn and practice Aptitude questions and answers with explanation for interview, competitive exam (Pariksha Corner )

Friday, December 21, 2018

A 120 metre long train running at 40 km/h will cross a bridge 80 m long in

A 120 metre long train running at 40 km/h will cross a bridge 80 m long in
A15 seconds
B18 seconds
C13 seconds
D20 seconds

Answer is : 18 seconds
Total Distance = Train length + bridge distance
                      = 120 metre + 80 metre
                      = 200 metre.


Speed Of Train = 40 km/h
                       =(401000)(6060)m/s


Time To Cross a bridge = (distance)(time)

                                     =200(401000)(6060)


                                    =(2006060)(401000)
                                     = 18s

Akilesh Kharvi
answered Nov 4 '2016 at 23:30

All Comments

Post your answers here:

Post

Related Posts:

Categories